پنجشنبه, 6 اردیبهشت 1397
شعار سال: حمایت از کالای ایرانی
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران

 

با حضور بانوان شرکت آب منطقه ای تهران؛

 

کارگاه آموزشی مهارت های زندگی برگزارشد

با حضور بانوان شرکت آب منطقه ای تهران کارگاه آموزشی مهارت های زندگی برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، در این نشست که با هماهنگی مشاور مدیر عامل در امور بانوان برگزار شد، "مریم اسبقی" مشاور و استاد دانشگاه  عنوان کرد: مهم تریم مسئله ای که در امر ازدواج جامعه ما از آن غافل مانده است، این است که به ازدواج به شکل سطحی نگاه کرده ایم، در حالی که ازدواج یک راز سر به مهر بوده که با درک کامل و صحیح  و شناخت و عملکرد درست ما این راز گشوده خواهد شد، حتی تحصیلات دانشگاهی به صورت کامل از عهده این مسوولیت برنخواهد آمد مگر اینکه به شکل تخصصی به این امر پرداخته شود.

استاد و مشاور دانشگاه با اشاره به اینکه برای تغییر رفتار فرد مقابل معمولا ما دست به یک سری رفتارهای کلیشه ای می زنیم، بدون اینکه بدانیم این رفتارها چقدر برای خود و دیگران عامل مخربی هستند، یادآور شد: شکوه، گلایه، سرزنش،تهدید، دادن حق حساب، سرزنش و تنبیه از جمله این رفتارهای مخرب می باشد.

اسبقی افزود: اگر این عادات  مخرب در دراز مدت اعمال شوند زندگی های مشترک زیادی را از بین می برند، در واقع به باید  به جای نظریه کنترل بیرونی نظریه انتخاب را جایگزین نمود زیرا همه مشکلات ما حاصل انتخاب خود ماست، اگر نگاه ریز بینانه ای به جریان دوستی هایمان داشته باشیم متوجه می شویم، که بازوی ویرانگر کنترل بیرونی در همه جوانب این رابطه دخیل است، زندگی زناشویی برخلاف دوستی تعهدی قانونی، اخلاقی و مذهبی  به شمار می رود.

وی همچنین عنوان کرد: هیچ رفتاری در انسان ذاتی نیست و بر اساس سخن دانشمندان انسان ها برای ارضاء پنج نیاز اساسی که ریشه در ژن ها دارد تلاش می کنند، ما باید هر آن چه را انجام می دهیم یاد بگیریم و ریشه این یادگیری در ما احساس لذت و درد می باشد.

اسبقی پنج نیاز اساسی در ژن ها را نیاز به بقاء، نیاز به عشق و محبت، نیاز به قدرت، نیاز به آزادی و نیاز به تفریح دانست و گفت:  این نیازها در همه انسان ها متفاوت است، نیاز به قدرت منحصر به انسان است برخلاف چهار نیاز دیگر که در حیوانات یافت می شود، حیوانات ممکن است برای حفظ قلمروشان بجنگند که ریشه در ژن هایشان دارد؛ اما ما برای حفظ مسیر زندگی مان می جنگیم  و هیج رابطه انسانی به اندازه ازدواج محل جنگ و جدل نیست؛ موفقیت در هر نوع مشارکتی از جمله ازدواج مستلزم دوستی دو طرفه است.

استاد و مشاور دانشگاه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جهان کیفی ما عشق ما را تحکیم می کند، عنوان کرد: بر اساس تئوری انتخاب همگی ما دارای دنیایی به نام جهان کیفی هستیم. جهانی در ذهن  ما مشخص و مبسوط که دوست داریم در صورت امکان در آن زندگی کنیم با اینکه گوشه کوچکی از ذهن ما را اشغال کرده فکر می کنیم، هسته اصلی زندگی ماست. با تولد ما این دنیا خلق و تا لحظه مرگ بازآفرینی می شود. درسراسر زندگی ما تصاویر جهان کیفی ما انگیزه واقعی تمامی رفتارهای ماست. انسان ها خیلی کم از قدرت جهان کیفی بر زندگی شان آگاه هستند.

اسبقی با تاکید بر اینکه بسیاری از خصایص شخصیتی ما از الگوهای رفتاری والدینمان نشات می گیرد، گفت: در واقع در مورد شخصیت  واقعا نمی توان نقش طبیعت را از تربیت متمایز کرد.

وی همچنین  در پایان خاطر نشان کرد: اگر در زندگی مشترک خواسته های شخصی افراد بر زندگی مشترک اولویت یابد آن زندگی به بن بست رسیده است. تفاوت ها را باید یافت و بر آن گفتگو باید کرد و همیشه در مشکلات زناشویی به جای اینکه فکر کنید تسلیم همسر یا فرد مقابل هستیم، باید فکر کنیم تسلیم زندگی مشترک یا ارزش های موجود مشترکیم.

منبع خبر:

دیدگاه کاربران