|  رنگ  |  + 0 -  | 
ADA
بستن این پنجره
راهنما

این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

در راستای مدیریت توامان آب و برق چاه های کشاورزی؛

دو هزار و 400 حلقه چاه غیرمجاز طی سال گذشته توسط شرکت آب منطقه ای تهران مسدود شد/ نصب893 دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های مجاز

سرپرست معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران از انسداد دو هزار و 400 حلقه چاه غیرمجاز طی سال گذشته توسط این شرکت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "راما حبیبی" با بیان این مطلب اظهار کرد: طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی از جمله اتفاقات خوب در تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی محسوب می شود. شرکت آب منطقه ای تهران در حال حاضر دارای 20 اکیپ گشت و بازرسی منابع آب زیرزمینی بوده که از طریق این اکیپ ها به همراه سایر نیروهای حوزه بازرسی نسبت به گشت زنی در حوزه عملکرد شرکت اقدام و با هرگونه بهره برداری غیرمجاز و یا حفر چاه غیرمجاز برخورد قانونی انجام می شود.

وی با بیان اینکه تاکنون در خصوص انسداد چاه‌های غیرمجاز عملکرد مطلوبی داشته‌ایم؛ تصریح کرد: درسال گذشته در راستای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب های زیر زمینی، حدود دو هزار و 400 حلقه چاه غیر مجاز  توسط امورهای منابع آب تهران، شهریار، شهرری، رباط کریم، فیروزکوه، دماوند، اسلامشهر، ورامین ، پاکدشت و شمیرانات مسدود گردید که با انسداد این تعداد چاه ها از تخلیه سالانه بیش از 19 میلیون متر مکعب آب زیرزمینی در سال در محدوده عملکرد این امورها جلوگیری شد.

حبیبی همچنین افزود:  از ابتدای سال جاری تاکنون نیز 323 حلقه چاه غیر مجاز مسدود شده که با این اقدام از خروج بالغ بر یک میلیون مترمکعب آب جلوگیری شده است.  

سرپرست معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران در خصوص نصب کنتورهای هوشمند بیان کرد: با توجه به وضعیت بحرانی دشت های استان و ضرورت تحویل حجمی آب زیرزمینی به بهره برداران مجاز نصب کنتور هوشمند اجتناب ناپذیر است به همین منظور در راستای اجرای اهداف تعادل بخشی و نظام مند کردن بهره برداری منابع آب زیرزمینی این شرکت در نظر دارد تا پایان سال جاری کلیه چاه های کشاورزی را مجهز به کنتور هوشمند نماید تا از این طریق نظارت کامل بر تحویل حجمی آب داشته باشد.

وی ادامه داد: در این راستا به منظور مدیریت وکنترل میزان بهره برداری از چاه های دارای پروانه بهره برداری، تعداد893 دستگاه کنتور هوشمند نیز بر روی چاه های مجاز توسط امورهای منابع آب استان تهران در سال گذشته نصب و طی سه ماه اخیر نیز 70 کنتور هوشمند به‌روی چاه‌های مذکور نصب شد.

حبیبی عنوان کرد: همچنین در سال 1402 عملیات تقلیل منصوبات چاه‌های مجاز نیز به‌روی 53 حلقه چاه صورت گرفته که موجب جلوگیری از تخلیه بالغ بر 4 میلیون هزار مترمکعب آب در سفره‌های آب زیرزمینی استان تهران گردید. از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه‌ای تهران در طرح احیاء و تعادل‌بخشی  نیز توقیف دستگاه های حفاری است که طی سال گذشته نیز  با تلاش گروه گشت و بازرسی امورهای منابع آب  و اخذ دستور قضائی، 120 دستگاه حفاری غیرمجاز توقیف شد.

حبیبی در خصوص نقش مردم در جلوگیری از برداشت های  بی رویه از منابع آب زیرزمینی گفت: یکی از مباحث مهم فرهنگ سازی آشنا کردن عموم مردم با ارزش و اهمیت منابع آب است. چنانچه مباحث علمی و فنی برای عامه مردم از کلیه طرق توضیح داده شود و فرایند تشکیل منابع آب شیرین که میلیون ها سال قبل شکل گرفته  برای مردم تشریح و این نکته تاکید گردد که در صورت از بین رفتن این منابع و مرگ سفره آب زیرزمینی تجدید این منابع امکان پذیر نخواهد بود، مردم با دقت و وسواس بیشتری به این منبع ارزشمند نگاه خواهند کرد و در حفظ آن کوشا خواهند بود و در این راستا یکی از برنامه های طرح احیا و تعادل بخشی مباحث آموزش، اطلاع رسانی، فرهنگ سازی، اجرای طرح دانش آموزی نجات آب (داناب) و غیره می باشد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه  شرکت آب منطقه ای تهران برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت را در راستای حفاظت از منابع آب زیرزمینی با توجه به روند افت سطح آب زیرزمینی  به اجرا در می آورد، خاطر نشان کرد:  از جمله برنامه های کوتاه مدت انسداد چاه های غیرمجاز، جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز، صرفه جویی در مصرف آب، نصب کنتورهوشمند، استفاده از روش های بهینه آبیاری مزارع توسط کشاورزان بوده که با جدیت در حال پیگیری و انجام است. در افق بلندمدت اجرای پروژه های تغذیه مصنوعی، پخش سیلاب و بارورسازی ابرها در دستور کار است که موجب تغذیه سفره های آب زیرزمینی خواهد شد.

کد خبر: 6783
  تاریخ خبر : 4 تیر 1403
 شیخ الاسلامی
 2494
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 46
 • بیشترین بازدید همزمان : 728
 • بازدید امروز : 30,410
 • بازدید دیروز : 38,080
 • کل بازدید : 11,640,216
 • آخرین به روزرسانی : 24 تیر 1403 11:05:01
 • شناسه IP شما : 34.204.198.73

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : تهران، بلوار کشاورز، خیابان حجاب
 • کدپستی : 1415615441
 • تلفن : 02181751
 • فاکس : 02188966555
 • پست الکترونیکی : info[at]thrw.ir
 • پیامک : 50002405
 • تلفن گویا : 02181751